نان شیرمال

 طرز تهیه نان شیرمال

تخم مرغ ۱ عدد
شیر ۱لیوان
شکر نصف لیوان
آرد ۳لیوان سرخالی
کره ۱۰۰گرم
نمک ۱هشتم قاشق مرباخوری
مخمر (پودر) ۱قاشق غذاخوری

طرز تهیه :
ابتدا مخمر را با ۲ قاشق آب ولرم مخلوط کرده و بعد شکر را اضافه میکنیم و مخلوط کرده و ۱۰ دقیقه آن را در جای گرم قرار میدهیم تا مخمر عمل بیاید.
درون ظرفی گود تخم مرغ ، کره آب شده ، شیر ، شکر ، مخمر آماده را مخلوط میکنیم. آرد را با نمک مخلوط کرده و حد اقل ۳ مرتبه الک میکنم تا سبک شده و کمی هوا بخورد سپس آن را کم کم به مواد اضافه میکنیم تا خمیر لطیفی بدست بیاید
خمیر را که حالا لطیف و کمی چسبنده است مقداری ورز میدهیم البته بدون اضافه کردن آرد اضافی و بعد حد اقل ۳ساعت داخل ظرف چرب شده ای قرار داده و روی آن را یک پارچه مرطوب نخی می اندازیم. ) ، پس از این مدت زمان خمیر را به چند قسمت مساوی تقسیم کنید.
برای رومال مقداری کره آب شده و ۱ زرده تخم مرغ را مخلوط کنید و با قلمو روی خمیرها بزنید ، در صورت تمایل میتوانید مقداری کنجد نیز روی آن بپاشید ، خمیرهای آماده را درون سینی فر قرار دهید و ۲۰ دقیقه به خمیرها استراحت دهید ( برای پوک شدن نان شیرمال این استراحت لازم است ).
پس از استراحت سینی را درون فری که از قبل با درجه حرارت ۱۸۰درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است به مدت ۱۵دقیقه قرار دهید ، در پایان پخت میتوانید گریل بالا را ۲دقیقه روشن کنید تا روی نان ها طلایی شود ، نان ها را پس از خنک شدن سرو کنید.
نکات:
میتوانید سه قسمت از خمیر را بصورت نوارهای بلندی حالت دهید سپس بصورت گیس بافت ببافید ، میتوانید انواع مدل ها مانند گل ، اشکال هندسی ، حیوانات و … را با خمیر درست کنید.
خمیر را تا حدی باید ورز دهید که مواد باهم ترکیب شوند ، ورز دادن بیش از حد موجب خشکی خمیر و ترک خوردن نان ها خواهد شد.
در صورت تمایل میتوانید مقدار شکر را ۲ برابر کنید ، استفاده از کشمش اختیاری میباشد و بجای آن از گردو هم میتوانید استفاده کنید.
بهتر است داخل فر یک ظرف آب هم قرار دهید تا نان شما خوشمزه تر و پوک تر شود.
دستور تهیه شعله حسینی

نوش جان

ادیت تصاویر, تدوین و گرد آوری مطالب شیدا حسینی
 شیدا حسینی مدیر سایت
 شعله حسینی شف و مدیر روابط عمومی سایت
همه کارهای سایت شخصی میباشد و تمامی حقوق این پایگاه متعلق به وب‌سایت شیدا و شعله ارت بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است.

Leave your comments

Post comment as a guest

0
  • No comments found